Planowanie budowy domu czy jakiegokolwiek innego obiektu należy rozpocząć od wyboru najlepszej lokalizacji i miejsca inwestycji. Na tym etapie warto już udać się do architekta bądź biura projektowego / pracowni projektowej z którym chcemy podjąć się współpracy. Warto pamiętać, że współpraca z architektem jest długoterminowa, będzie trwała przez cały proces projektowy jak i realizacji budowy domu bądź innej inwestycji. Przed zakupem nieruchomości architekt sprawdzi dokładne przeznaczenie terenu i zgodność z naszymi wymaganiami co do samej zabudowy oraz ograniczenia jakie będą nas czekały podczas prac projektowych. Z doświadczenia wiemy, że często architektura budynku, która przypadła klientom do gustu może nie mieć odzwierciedlenia przy lokalizacji obiektu. Możemy posłużyć się poniższym przykładem:
Jakiś czas temu, trafił do nas klient szukający nieruchomości do budowy domu z dachem płaskim w Nowym Sączu ewentualnie w powiecie Nowosądeckim. Niestety taka architektura dopuszczona jest w niewielu miejscach biorąc pod uwagę okolice Nowego Sącza, Grybowa, Gorlic. Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Nowy Sącz pozwala lokalizować architekturę obiektów z dachem płaskim tylko w niektórych obrębach. Dla przykładu, Gmina Grybów podchodzi dość restrykcyjnie do takich rozwiązań architektonicznych i utrzymuje zakaz realizacji obiektów z dachami płaskimi w głównym planie. Celowo piszemy głównym bo sporadycznie możliwości pojawiają się w punktowych zmianach miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Grybów dopuszczając architekturę obiektów z dachami płaskimi. Podobna sytuacja ma miejsce w sąsiednich gminach np. Korzenna, Kamionka Wielka, Nawojowa, Łabowa, Stary Sącz, Krynica-Zdrój, Muszyna, Piwniczna Zdrój, Podegrodzie, Łącko. Również ościenne powiaty np. Gorlicki w tym gminy Uście Gorlickie, Ropa, Bobowa, Moszczenica, Biecz. Architekturę budynków z płaskimi dachami dopuszcza np. gmina Chełmiec, gdzie klient znalazł odpowiednią nieruchomość do budowy domu. Powyższy przypadek jest najlepszym przykładem jak ograniczający może być styl wybranej architektury do lokalizacji budynku.
Co jeśli mamy już nieruchomość? W takiej sytuacji spotkanie z architektem będzie głównie miało na celu weryfikację możliwości wybranej zabudowy (domu, budynku usługowego, etc) do przeznaczenia i wymagań Miejscowego Planu zagospodarowania przestrzennego dla Gminy w której posiadamy nieruchomość. Architekt powinien poinformować o ewentualnych wątpliwościach co do zgodności wybranego rodzaju architektury do lokalizacji.
Zgodność z miejscowym planem jest już namiastką sukcesu – możemy przystąpić do projektowania!
A o tym jakie należy zgromadzić dokumenty do rozpoczęcia współpracy z architektem przeczytasz tutaj.
Autor: architekt Gaborek Jakub